Co znamená Orange Pekoe?
Začněme s Pekoe, což je čínské označení, které se odkazuje na "bílé vlásky" - stříbrné chmýří na mladých listech čajovníku. Přídomek Orange pochází z úplně jiného, spíše marketingového soudku Východoindické společnosti. Holandská královská rodina byla z Oranžového domu, Dutch Royal House of Orange-Nassau. Na počátku 17. století přinesla Východoindická společnost čaj do Evropy, a to nejlepší z černých čajů bylo vyhrazeno pro královskou rodinu. Aby se čaj stal elegantním artiklem pro evropské zákazníky, pojmenovali jej podle největšího královského holandského domu v té době, Orange-Nassau nebo také House of Orange. Spojení s Orange mělo evokovat spojení s královskou rodinou, tedy puncem kvality a výběrové chuti čaje.
S Orange Pekoe byl nicméně započat tzv. Leaf grading system - klasifikování čajového listu.
OP, tedy Orange Pekoe. Na Srí Lance se ručně sbírají nejčastěji nejvrchnější dva lístky a čajový pupen - tzv. tip. To je základ pro výrobu většiny čajových sort. Orange Pekoe - zkratka OP, je pak součástí většiny názvosloví čajových listů, z kterého ale dokážete lehce odvodit, o jaký list se jedná.
FOP, tedy Flowery Orange Pekoe. Aby to ale nebylo tak jednoduché, pro některé sorty se sbírá pouze první čajový lístek a tip. Čím výš se na čajovém keři zaměříte, tím "kvalitnější materiál" sbíráte. Čím mladší list na čajovém keři, tím lepší, pružnější list.
Tipsy, tedy listové pupeny. Lístkování završíme tipsy. Tipsy jsou ty úplně nejmladší lístky na čajovém keři, svinuté, nejvíc ochmýřené stříbrnými jehličkami. Tyto lístky jsou nejbohatší na živiny, nejvíce ceněné, náročné na sběr, a nejdražší - používají se pro speciální sorty silver tips nebo také silver needles (stříbrné jehly). Mimo tyto čisté, pouze tipsové sorty, se tipsy objevují i ve standardních čajových směsích (i třeba jen černých čajů). Čím vyšší je jejich podíl ve směsi, tím je chuť lahodnější a cena sorty vyšší.
Další, co potřebujete znát, abyste rozklíčovali, o jaký čajový list se jedná, je označení Broken - lámaný list, není celistvý.
U zkratek se dále objevuje:
- číslice 1 (např. OP1, FBOP1, Pekoe1 apod.),
- nebo A (např. BOP A, BOP 1A apod.),
- nebo Sp. (Special, např. FBOPFSP, GP SP apod.),
které blíže specifikují např. nakolik je list svinutý (rollovaný), nebo jak velký je podíl tipsů ve směsi.
Označení Fannings se používá pro drcené listy (např. BOPF - Broken Orange Pekoe Fannings), a Dust pro čajový prach (nejjemnější drť).
______________________
Pro představu jsme pro Vás přidali pár zkratek, které na první pohled děsí, ale při troše šikovnosti se dá lehce poznat, o co se jedná. U každé zkratky vycházejte z OP pro Orange Pekoe, každé písmenko, které se k OP nabalí značí zpravidla o "level" vyšší, kvalitnější list, který byl na vstupu do výroby použit.
OP | Orange Pekoe | celo-listový typ čaje ze dvou lístků a tipu, list je celistvý, není lámaný
GFOP | Golden Flowery Orange Pekoe | FOP (první list a tip) s příměsí golden tips
TGFOP | Tippy Golden Flowery Orange Pekoe | FOP (první list a tip) s vyšším podílem golden tips
(a vtip nakonec)
FTGFOP | Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe | z legrace označované jako Far Too Good for Ordinary People.
Kompletní seznam Leaf grades je dostupný na tomto odkazu.