Původ čaje - proč je důležitý?
Smaragdové kopce pokryté čajovníkem najdete v hornatém vnitrozemí Srí Lanky táhnoucí se až k jihu ostrova. Podle nadmořské výšky se rozlišují zahrady do 600 metrů nad mořem - tzv. Low Grown, kam patří provincie Ruhuna a Sabaragamuwa, mezi 600 a 1200 metry nad mořem se nachází zahrady Mid Grown, kam řadíme oblast Kandy, a od 1200 metrů nad mořem se nachází High Grown plantáže v regionech Nuwara Eliya, Dimbula, Uva a Uda Pussellawa.
"Místo, kde čajovník roste, do velké míry ovlivňuje chuť a aroma čaje."
Low grown zahrady, ve výšce do 600 m.n.m., jsou vystaveny intenzivnějšímu a delšímu slunečnímu svitu, klima je tu suché a teplé. Nálevy z nížin jsou proto tmavší až rubínově červené barvy, v chuti silnější a dřevitější. Střední pásmo od 600 metrů nad mořem produkuje plné tělo a silný nálev. Hranice od 1200 metrů nad mořem náleží vysokohorským plantážím, v chuti typické lahodností a svěžestí čajů. Lehký vánek a nízké teploty, sluneční paprsky střídající mlhy a jemné mrholení deště je typické klima High Grown cejlonských zahrad. Čaje z těchto regionů uchvátí jemností a lehkostí v medově zlatavém nálevu.
Stejně jako vinařské oblasti Francie jsou i čajové zahrady Srí Lanky rozděleny do provincií - 7 regionů.
"Každý z cejlonských čajových regionů je charakteristický chutí a aromatem čajového nálevu, v každém se zrcadlí unikátní kombinace klimatu a terénu."
Vysokohorské provincie produkují sic velikostně menší lístky v nižším objemu, sklizeň je ale výrazně kvalitnější a delikátnější v chuti. Místní klima umožňuje lístkům rozvinout jejich plný potenciál a dozrát plné chuti. Nížiny jsou slunné oblasti, kde čaj dorůstají do většího listu, v nálevu jsou svéraznější a silnější. Pro zkušeného znalce nebo čajového degustátora je regionální charakter čaje patrný a snadno identifikovatelný.
Nuwara Eliya je královnou cejlonských čajových provincií. Druhým jménem se jí přezdívá Champagne Ceylonu. Její vrcholky dosahují přes 2000 metrů nad mořem a je nejvýše položenou oblastí v srdci Srí Lanky. Díky nízkým teplotám produkuje neuvěřitelně lahodné nálevy skvostného aroma. Z řady cejlonských čajů jsou nálevy z Nuwara Eliya nejjemnější, nejlehčí a nejdelikátnějšími. Nejčastěji vyhledávanou sortou z tohoto regionu jsou čaje Orange Pekoe a Broken Orange Pekoe.
Dimbula leží mezi Horton Plains, jedním z nejkrásnějších národní parků na světě, a regionem Nuwara Eliya. Dimbula je provincie velmi rozmanitá, její složitá topografie produkuje rozdílné mikroklima, které způsobuje rozdíly v chuti produkovaných čajů z jednotlivých estates (zahrad). Někdy jsou to tóny jasmínu, jindy cypřiše. Navzdory drobným rozdílům je charakter Dimbuly nezaměnitelný - jemnost a zralost v zlatavém nálevu třpytivých jantarových odstínů.
Vzdálenější region Uva je vystaven větru severovýchodního i jihozápadního monzunu, které určují charakter nálevů. Nezaměnitelná a exoticky aromatická chuť pomohla tehdy Thomasi Liptonovi přesvědčit Američany, aby pili čaj.
Region Uda Pussellawa sousedí s regionem Nuwara Eliya, a je často porovnáván s čajem souseda. V šálku je tmavší, s narůžovělým odstínem, v chuti silnější a štiplavější. Chladnější podnebí na konci roku má nálevům vykouzlit růžový odstín a středně silné tělo, ve kterém však stále převažuje lehká chuť. Silné deště přispívají k tmavšímu nálevu a výraznějšímu aroma čajů z Uda Pussellawa.
Kandy je kolébkou cejlonského čaje. Právě v Kandy, v botanických zahradách Peradeniya, byly vysazeny první čajovníky na ostrově vůbec. Čaje z Kandy jsou velmi chutné, s měděným tónem a silnou intenzivní chutí.
Nížinná oblast Ruhuna vévodí jižnímu pobřeží ostrova, odtud pokračuje k jižnímu okraji deštného pralesa Sinharaja. Půda v kombinaci s nízkou nadmořskou výškou a teplem způsobuje, že čajový keř roste rychle a zdobí ho krásné a dlouhé listy. Černý silný čaj je specialitou právě regionu Ruhuna. V této oblasti produkují širokou škálu leaf grades - stylů a velikostí listů, včetně cenných tipsových sort.
Sabaragamuwa je co do rozlohy největší čajovou provincií Srí Lanky. Vklíněná mezi deštný prales Sinharaja a Adamovu horu, produkuje silné nálevy z dlouhých čajových listů. Čajová infuze se v barvě podobá sesterské nížinné provincii Ruhuna. Chuť nálevů se ale výrazně liší - najdete v nich nádech sladkého karamelu. Sabaragamuwa, ač velmi stylová, je oproti Ruhuně v síle nálevu slabší, jemnější.
Použití jména čajové provincie je na Srí Lance velmi úzkostlivě monitorováno. Podmínkou užití je nejen výhradní původ lístků z daného regionu, ale i lokální zpracování - pravidlo, že čajové lístky necestují. Lístky jsou zpracovány prakticky ihned po sběru v nedaleko ležící čajové továrně, aby se zachovala čerstvost a přirozené aroma čaje. Agendu má na starosti Tea Board - Čajová komora Srí Lanky, která hlídá to, aby byla čajová směs v požadované kvalitě a ryzí čistotě (precizní zpracování v čajové továrně).
Zdroj: http://teasrilanka.org/